#image_title Еуфорията около завръщането на Барселона в техния истински дом тепърва ще набира скорост. След като “каталунците” вече усетиха тръпката от първия си мач обратно на легендарния стадион при разгрома над Атлетик Билбао с 4:0, клубът официално задейства следващата фаза от амбициозния си план. В момента всичко е в ръцете на местната власт, която трябва да даде разрешение за сериозно увеличение на местата по трибуните.
Ключът е в лиценз 1C
Ръководството на клуба вече е изпратило цялата необходима документация до Община Барселона с искане за издаване на специалния лиценз 1C. Ако администрацията одобри молбата, капацитетът на “Спотифай Камп Ноу” ще скочи от сегашните 45 000 на цели 62 000 зрители. Това не е просто суха цифра, а огромна промяна в начина, по който изглежда стадионът.
При зелена светлина от общината, феновете най-накрая ще видят завършен „пръстен“ от хора на първите два етажа. Досега северната трибуна стоеше празна и прекъсваше визуално морето от фенове, но с новия лиценз тази бариера ще падне. Гледката ще стане 360-градусова, което ще гарантира много по-плашеща атмосфера за гостуващите отбори и несравнимо изживяване за привържениците на блаугранас.
Кога да очакваме 62 000 по трибуните?
От Барселона подхождат предпазливо и не се ангажират с конкретни обещания, тъй като топката е в полето на градския съвет. Въпреки това, погледът към календара подсказва кога може да се случи голямото събитие. Началото на 2026 година е наситено с гостувания за отбора на Ханзи Флик. “Каталунците” ще пътуват последователно за дербито с Еспаньол, визитата на Реал Сосиедад и европейския сблъсък със Славия в Прага.
Всички пътища водят към 25 януари. Тогава Барселона приема Овиедо и това изглежда като най-логичната дата за официалния „рестарт“ на стадиона с по-голям капацитет. Ако бюрократичните процедури се забавят малко повече, следващият златен шанс е само три дни по-късно – на 28 януари, когато в Шампионската лига гостува датският Копенхаген.
Крайната цел: Най-голямото футболно бижу
Това разширение е само междинна стъпка към финалния проект. Голямата цел е завършването на третия етаж, което трябва да се случи в началото на следващия сезон. Тогава “Спотифай Камп Ноу” ще може да приюти близо 105 000 души, превръщайки се отново в най-големия и модерен футболен храм в Европа. Засега обаче фокусът е върху януари и надеждата, че още 17 000 фенове ще получат шанса да подкрепят любимците си на живо.


