Мартин Райнов полузащник

Мартин Николаев Райнов е български футболист, бивш играч на Левски и настоящ състезател на националния отбор по футбол. Райнов е роден през 1992 година и в момента е на 28 години. Позицията му е на полузащитник и разполага с ръст от 183 сантиметра.

Мартин започва да тренира в родния си град Габрово, в школата на Янтра. Едва когато е на 13 години, той бива харесан от Берое и те го привличат в своите редици. Тъй като трудно би му даден шанс на такъв етап, то той бива пуснат под наем, да се обиграва в Етър и Сливен. След като понатрупва опит в долните нива на футбола, Мартин се връща в Берое и прави своя дебют през 2012 година, тогава на 20 години. Въпреки, че вече е във футболна възраст, за почти два сезона той изиграва едва 16 мача, а по-късно е даден под наем в Банско, понеже тимът не може да го използва пълноценно.

След като минава престоя му в Банско, Райнов и Берое се разделят, а футболистът преминава в Хасково, който през това време е част от “А” група. Там той записва и първата по-сериозна цифра от мачове – 26 мача в рамките на един сезон. През същия сезон Хасково не успява да се спаси и тимът изпада в “Б” група, а тогава Райнов решава да предприеме нова стъпка и този път се озовава в Горна Оряховица и местния Локомотив. Там той, дори и във второто ниво на България, блесва с 5-те си гола в 17 мача, след което получава оферти от Локомотив (Пловдив) и ЦСКА (София).

В началото на 2016 година, Райнов избира да се премести в Пловдив, след като подписва договор с Локомотив (Пловдив). В Пловдив не се задържа много, но все пак изиграва 31 мача, в които отбелязва и 3 гола.

През следващата година, пътищата на Райнов и Локомотив се разделят и тогава вече по-опитният играч се завръща в един от родните си клубове – Берое. При “зелените” полузащитникът изиграва най-много мачове, за който и да било друг клуб досега, след като записва нови 61, а в тях и допълнителни 5 гола в сметката си. С добрата си игра и раздаването, Райнов печели доверието на колегите си и получава капитанската лента. За отплата на усилията, които полага клубът, Берое успява да спечели Купата на България през сезон 2012/2013, а месеци по-късно и Суперкупата, след като побеждава шампиона Лудогорец.

През 2019 година Мартин предприема нови мерки за това да качи драстично нивото си и преминава в Левски, където подписва договор за година и половина. При “сините” Райнов изигра общо 44 мача във всички турнири, в които се отчете и с 1 асистенция. Той не бе долюбван много от феновете, заради по-бавната си и мудна игра, но ситуацията в клуба принуди ръководството да отреже от заплатите на футболистите и който не бе доволен от това, можеше да разтрогне. Това и направи Райнов, но сподели, че ако не си намери отбор в чужбина, може да се завърне отново на “Георги Аспарухов”, при желание от страна на ръководството.

Мартин Райнов в Европейските клубни турнири

Полузащитникът не разполага с почти никакъв опит в Европейските клубни турнири. Макар и с ранния си дебют, който бе след спечелването на Купата на България, той участва в квалификациите за Лига Европа и записа само още 4-ри срещи през изминалия сезон с Левски.
Дебютът на габровеца е през сезон 2013/2014 година, когато се появява за 20 минути в игра срещу Апоел Тел Авив. Второто и последно засега участие, бе през изминалия сезон, когато Райнов получи 348 минути в квалификациите за Лига Европа с Левски. Той изигра три пълни срещи – гостуване с Ружомберок, както и домакинство и гостуване на АЕК Ларнака. В домакинството на Ружомберок той бе сменен след 78 минути игра.

Мартин Райнов национален отбор

Кариера в българския национален отбор

Подобно на Европейските клубни турнири, Райнов не разполага със солиден опит и в първенствата с национални отбори. За формацията до 21 години, Райнов взима участие в два мача, един от който приятелски, а другият от квалификациите за Европейско до 21 години, където се отчита и с асистенция.
За мъжкия национален тим, Райнов дебютира през 2016 година, когато наставник на “трикольорите” е Петър Хубчев. Тогава халфът е на възраст от 24 години и половина и е пуснат за точно една минута в квалификациите за Световно първенство, когато губим от Швеция с 3:0. В същия турнир, продължил и през 2017 година, Райнов играе още 28 минути, този път при равенство с Люксембург (1:1).
Общата картинка за мачовете на Райнов в мъжкия национален отбор изглежда по следния начин: 3 приятелски мача, 2 мача с общо 29 минути участие в квалификациите за СП и 2 мача с 68 минути в турнира за Лигата на нациите.
От всичко това може да заключим, че Райнов все още не може да се докаже в центъра на терена, що се касае до националния ни отбор.

След прекъсването на договора му с Левски, тепърва предстои пред Мартин да парафира с друг клуб, който изпълнява изискванията му. Все пак българинът си остави вратичка за връщане в Левски, ако не успее да си намери клуб. Това за него би било единствено и само полезно, тъй като се очертава да получава титулярни минути при “сините”.