Как по-малките отбори са опитвали да вземат предимство пред фаворитите(част 1)

Гадните номера винаги са били част от играта. В последните години, като че ли те вече отстъпиха. Но, когато телевизията не беше толкова развита и интернета не съществуваше, те са придружавали почти всеки мач. Тук ще обърнем внимание на някои от най-гадните прийоми, използвани от по-малките тимове, с които се надявали да победят по-именитите си съперници.

Така през 1967 година, ЦСКА се натъква на номер с игрището. Това се случва месеци преди отборът да стигне до прочутия полуфинал с Интер за Купата на европейските шампиони. В турнира, ЦСКА играе с шампиона на Полша – Гурник Забже. Първата среща в София е спечелена категорично от „армейците“ с 4:0. Родните футболисти пристигат в Полша без да имат съмнения какво им се готви там. Хората от полския тим използват факта, че температурите по това време на годината са отрицателни. През нощта на шести срещу седми декември 1966 година, хората от Гурник пускат маркучите, с които се полива тревата, наводняват терена и го оставят да замръзне.

Двубоят тогава е насрочен за обяд, заради студеното време. Игрището се превръща в ледена пързалка с помощта на домакините. Играчите на Гурник са подготвени за такъв сценарии. Те били обути със заострени бутонки.

Очаквано мачът се развива кошмарно за ЦСКА. Домакините вкарват три гола, като дори изпускат и дузпа. Родния тим успява да издържи на натиска на поляците, които се надяват да вкарат поне още един гол, за да добутат сблъсъка да трети мач на неутрален стадион, но не успяват.

За полските отбори това не е било новост. Тъй като те прилагат същата тактика и през 1980 година. Тогава ЦСКА се пада да играе с Шомберки в същия турнир. След нова преднина от 4:0 след първия мач в София, „армейците“ пристигат в Полша при минус шест градуса по Целзий. Не стига това, а домакините са почистили игрището едва на 50%. На едната половина сняг няма, а другата е пълна с преспи. Идеята на поляците била да натиснат през първото полувреме, когато нападат в чистата част, но сметките им се оказали грешни. ЦСКА стига до победата след гол на легендата – Спас Джевизов.