Али Соу нападател на ЦСКА

Али Соу е футболист, национал на Гамбия и играч на българския ЦСКА-София. Футболистът, роден в Банджул, Гамбия на 14 юни 1994 година, е висок 191 сантиметра, а позицията му е централен нападател. Той акостира при “червените” през 2018 година, като и до сега му се гласува доверие за върха на атаката.
Кариерата на Соу стартира в родната му страна и по-конкретно в Гамтел Гамбия през 2010 година. Три години по-късно цветнокожият нападател е харесан от Киево, които го взимат като попълнение към младежкия си отбор, с потенциал да го развият. В Киево той се откроява с играта си и получава шанс да се докаже дори в Серия А, в същата година, в която пристига.
Дори и само с 26-те си години, Соу е играл за множество отбори в Италия, докато правата над него са били в Киево. От Верона U19 нападателят е преотстъпен последователно в Юве Стабия, Пескара, Латина, Модена, Лече, Прат, Вибонезе и Шкендербеу. Така само до 23 годишна възраст, Соу обикаля под наем в доста от нискодивизионните италиански отбори тимове, докато не си намери пристан, на който да отседне за по-дълго.
През 2018 година Али за пореден път се връща под наем от Шкендербеу в Киево, а тогава към него най-сериозен интерес проявява българският ЦСКА-София. “Червените” взимат под наем, срещу 30 хиляди евро, нападателя, а по-късно, след като е харесан, той бива закупен срещу сумата от 335 хиляди евро.
Накратко, в Италия Али Соу има 4 мача в Примавера Б с отбора на Киево под 19 години и 2 мача за мъжете в Серия А, както и 25 минути за Купата на Италия. В Серия Б футболистът разполага с 35 мача през сезон 2013/2014, а това е и моментът, в който е залагано най-често на него. При второто си появяване в Серия Б, с Пескара, Модена и Латина, той записва общо 29 мача в рамките на 2 сезона. В третото ниво на Италия – Серия Ц, той има 7 мача с Лече и 18 с Вибонезе.
За година и половина в ЦСКА-София, гамбиецът разполага към момента с общо 59 мача, в които е отбелязал 26 гола и асистирал за още 7 попадения.

Али Соу в Европейските клубни турнири

Али Соу нападател ЦСКА

След лутането в Италия, Али Соу стига до дебют в Европейските клубни турнири. Това става в квалификациите на Лига Европа през сезон 2017/2018, когато той получава два мача игрово време за Шкендербеу срещу Динамо Загреб.
През следващия сезон, тимът му е участник в групите на втория по сила европейски футболен турнир, а там Соу взима пълно участие в 5 срещи и се отплаща на тима си с 2 гола и асистенция.
Кариерата на Соу в Европа продължи, след като той премина в ЦСКА-София. В България той получи 6 мача в ЕКТ, в които не успя да отбележи гол, но асистира за едно попадение срещу черногорския Титоград.

Али Соу ЦСКА

Кариера в гамбийския национален отбор

Соу не може да се похвали с голямо участие в националния отбор на Гамбия, но все пак той успява да запише 5 мача за своята страна. Дебютът му е на едва 17 години, срещу Танзания, в мач от квалификациите за Световно първенство. Впоследствие са му дадени само 4 минути в домакинство срещу Код д’Ивоар, а още в следващия мач – срещу Мароко, той получава цели 68 минути.
По-пресните появи на Соу за националния отбор на Гамбия са в края на 2018 година, когато отборът му губи с 0:1 от Того. Тогава той взима участие за само 24 минути. В последния мач, в който се е появил, нападателят и тимът му записват равенство срещу Джибути, а Соу играе цял мач.